O sboru

Sbor Mirtilli vznikl v září roku 2012 na Obchodní akademii, SPgŠ, VOŠ cestovního ruchu a Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky, s. r. o., v Hradci Králové. Zakladatelem a sbormistrem se stal Mgr. Tomáš Borůvka, který na této škole vyučuje hudebně výchovné předměty a ruský jazyk. Jeho spolupracovníkem byl v průběhu první koncertní sezóny Mgr. Vojtěch Kawan. Od roku 2014 je součástí sboru i komorní uskupení (s pracovním názvem MiniMirtilli).

Členy Mirtilli tvoří převážně studenti oboru předškolní a mimoškolní pedagogika, pro které účast ve sboru představuje i profesní přípravu pro jejich budoucí povolání. Někteří ze členů tohoto sboru také využívají svých vlastních hudebních a pěveckých zkušeností, neboť sami působili či stále působí i v jiných významných sborech a hudebních uskupeních.

Sbor již absolvoval mnoho úspěšných vystoupení a koncertů. Několik z nich bylo připraveno pro MŠ Slunečnice a MŠ Kamarád v Hradci Králové. Pravidelně začal sbor také vystupovat při rozmanitých školních akcích (např. při vánoční akademii, vernisážích výtvarných prací studentů v hradeckých knihovnách atd.) nebo spolupracovat se smíšeným sborem Orlice z Kostelce nad Orlicí. Nechyběl však ani při dalších příležitostech, vystoupil tak již dvakrát během slavnostních předávání ocenění dárcům krve v Městské hudební síni nebo v rámci 25. ročníku festivalu Jičín - město pohádky.

Repertoár sboru je multižánrový. Najdeme v něm úpravy lidových písní, Metsa Telegramm estonského skladatele Una Naissooa, sborový hit Adiemus, známé Časy se mění, proslavené skupinou Golden Kids, nebo nestárnoucí Super Trouper od skupiny ABBA.

Na závěr ještě zbývá osvětlit jméno sboru. To vymysleli sami zpěváci. Slovo "mirtilli" je italského původu a v překladu znamená "borůvky" :-).